FANDOM



Pro Wrestling World Cup was a professional wrestling tournament produced by WhatCulture Pro Wrestling (WCPW) participants from various coutries, through four continents including Europe and Asia. 64 wrestlers (ended up being 65 wrestlers) from around the world were took part of a qualifiyng tournament to qualify for the official tournament. The German leg took place on the German Wrestling Federation. The qualifying matches for the tournament where a semi-tournament to decide who was going to represent their respective countries. The tournament took place in eight dates: February 21 for the English leg, February 23 for the Scottish leg, March 30 for the Mexican leg, May 14 for the Canadian leg, July 2 for the German leg, July 7 for the Japanese leg, July 21 for the American leg, July 22 for the rest of the world leg, and August 23, 24, 26, 2017 for the official tournament. The winner was Kushida.

ParticipantsEdit

Wrestler Country representing
Alberto El Patrón Mexico Mexico
Angélico South Africa South Africa
Bad Bones Germany Germany
Bobby Fish United States United States of America
Brent Banks Canada Canada
BT Gunn Scotland Scotland
Bushi Japan Japan
Cash Money Erkan Germany Germany
Cem Kaplan1 Germany Germany
Da Mack1 Germany Germany
David Starr United States United States of America
Drago Mexico Mexico
Drew Galloway2 Scotland Scotland
El Hijo de Dos Caras Mexico Mexico
El Ligero Mexico Mexico
REY FENIX Mexico Mexico
Flash Morgan Webster Wales Wales
Franky The Mobster Canada Canada
Harry Smith Canada Canada
Hiromu Takahashi Japan Japan
Icarus Hungary Hungary
James Storm United States United States of America
Jay Lethal United States United States of America
Jimmy Havoc England England
Joe Coffey Scotland Scotland
Joe Hendry Scotland Scotland
Joseph Conners1 England England
Jurn Simmons Netherlands The Netherlands
Juvenile X Germany Germany
Juventud Guerrera1 Mexico Mexico
Jushin Thunder Liger Japan Japan
Keith Lee1 United States United States of America
Kenny Williams3 Scotland Scotland
Kyle O'Reilly Canada Canada
KUSHIDA Japan Japan
Lewis Girvan Scotland Scotland
Liam Thomson Scotland Scotland
Lucky Kid Germany Germany
Mark Coffey Scotland Scotland
Mark Davis Australia Australia
Martin Kirby England England
Marty Scurll England England
Matt Sydal United States United States of America
Michael Elgin4 Canada Canada
Mike Bailey1 Canada Canada
Moose United States United States of America
Nick Aldis England England
Pascal Spalter Germany Germany
Penta El Zero M Mexico Mexico
Rambo1 Germany Germany
Rampage England England
René Duprée Canada Canada
Rey Mysterio Mexico Mexico
Ricochet United States United States of America
RJ Singh India India
Ryusuke Taguchi Japan Japan
Sho Tanaka Japan Japan
Tiger Mask IV Japan Japan
Tom LaRuffa France France
Travis Banks New Zealand New Zealand
Tyson Dux Canada Canada
Will Ospreay England England
Yohei Komatsu Japan Japan
Zack Gibson England England
Zack Sabre Jr. England England

1 - This competitor is a replacement for another participant who pulled out of the tournament.
2 - Galloway managed to make it through his country's leg of the tournament, but re-signed with WWE before the final bracket and was replaced.
3 - Williams competed in the tournament making it to the second round before being eliminated by Joe Coffey, however he defeated the other second round competitor in his country's leg, BT Gunn, to replace Drew Galloway, after he pulled out of the tournament.
4 - Elgin managed to make it through his country's leg of the tournament, but had to pull out before the final bracket and was replaced.

ReplacedEdit

These participants were taken out of the tournament for a specific reason or another and therefore were replaced by another competitor.

Wrestler Country representing Progression in the tournament Reason Replacing wrestler
Axel Dieter, Jr. Germany Germany Before his tournament leg Signed with WWE Germany Da Mack
Caristico Mexico Mexico Before his tournament leg Pulled out of tournament Mexico Juventud Guerrera
Cody Rhodes United States United States of America Before his tournament leg Pulled out of tournament United States Keith Lee
Crazy Sexy Mike Germany Germany Before his tournament leg Pulled out of tournament Germany Rambo
Drew Galloway Scotland Scotland Round of 16 Signed with WWE Scotland Kenny Williams
Michael Elgin Canada Canada Round of 16 Pulled out of tournament England Joseph Conners
Tarik Canada Canada Before his tournament leg Pulled out of tournament Canada Mike Bailey
Tarkan Aslan Germany Germany Before his tournament leg Pulled out of tournament Germany Cem Kaplan

BracketsEdit

Individual BracketsEdit

Preliminary BracketsEdit

England LegEdit

These brackets feature wrestlers exclusively from England with the 2 finalists, one from each bracket, moving on to the finals bracket. This part will take place in Nottingham on March 21st.

Semifinals Finals
    
Will Ospreay Pin
Martin Kirby
Will Ospreay Pin
Rampage
Nick Aldis
Rampage Pin
Semifinals Finals
    
Zack Sabre, Jr. Pin
Marty Scurll
Zack Sabre, Jr. Sub
Jimmy Havoc
Jimmy Havoc Pin
Zack Gibson
Scotland LegEdit

These brackets feature wrestlers exclusively from Scotland with the 2 finalists, one from each bracket, moving on to the finals bracket. These brackets will take place in the Scottish promotion, Scottish Wrestling Alliance.

  Semifinals     Final
             
  Drew Galloway Pin  
  Mark Coffey    
      Drew Galloway Pin
      BT Gunn
  BT Gunn Pin    
  Lewis Girvan   Replacement
 
Kenny Williams Pin
  BT Gunn
Semifinals Finals
    
Joe Coffey Sub
Liam Thomson
Joe Coffey Sub
Kenny Williams
Joe Hendry Pin
Kenny Williams

Note: Drew Galloway had to drop out of the tournament due to him resigning with WWE, therefore a match between B.T. Gunn and Kenny Williams was made to determine who would take his place.

Mexico LegEdit

These brackets feature wrestlers exclusively from Mexico with the 2 finalists, one from each bracket, moving on to the finals bracket.

Semifinals Finals
    
Penta El Zero M Pin
Fenix
Penta El Zero M Pin
El Ligero
El Ligero Pin
Drago
Semifinals Finals
    
Rey Mysterio Pin
Alberto El Patron
Rey Mysterio Pin
Juventud Guerrera
Juventud Guerrera Pin
El Hijo de Dos Caras
Canada LegEdit

These brackets feature wrestlers exclusively from Canada with the 2 finalists, one from each bracket, moving on to the finals bracket. These brackets will take place in the Canadian promotion, Smash Wrestling.

Semifinals Finals
    
Michael Elgin DQ
Rene Dupree
Michael Elgin Pin
Harry Smith
Harry Smith Pin
FTM
Semifinals Finals
    
Tyson Dux
Kyle O'Reilly Sub
Kyle O'Reilly
Mike Bailey Pin
Mike Bailey Pin
Brent Banks
Germany LegEdit

These brackets feature wrestlers exclusively from Germany with the 2 finalists, one from each bracket, moving on to the finals bracket. These brackets will take place in the German promotion, German Wrestling Federation.

Semifinals Finals
    
Bad Bones Pin
Pascal Spalter
Bad Bones Pin
Cash Money Erkan
Cash Money Erkan Pin
Rambo Braun
Semifinals Finals
    
Da Mack Pin
Cem Kaplan
Da Mack
Lucky Kid Pin
Lucky Kid Pin
Juvenile X
Japan LegEdit

These brackets feature wrestlers exclusively from Japan with the 2 finalists, one from each bracket, moving on to the finals bracket.

Semifinals Finals
    
Kushida Pin
Sho Tanaka
Kushida Sub
Bushi
Tiger Mask IV
Bushi Pin
Semifinals Finals
    
Yohei Komatsu
Hiromu Takahashi Pin
Hiromu Takahashi Pin
Ryusuke Taguchi
Ryusuke Taguchi Pin
Jushin Thunder Liger
USA LegEdit

These brackets feature wrestlers exclusively from the United States of America with the 2 finalists, one from each bracket, moving on to the finals bracket.

Semifinals Finals
    
Matt Sydal
Ricochet Pin
Ricochet Pin
Keith Lee
Keith Lee Pin
James Storm
Semifinals Finals
    
Jay Lethal Pin
Moose
Jay Lethal Sub
David Starr
Bobby Fish
David Starr Pin
Rest of the World LegEdit

These brackets feature wrestlers from multiple countries that are not featured in the previous 7 legs with the 2 finalists, one from each bracket, moving on to the finals bracket.

Semifinals Finals
    
New Zealand Travis Banks Sub
Australia Mark Davis
New Zealand Travis Banks Pin
Netherlands Jurn Simmons
Netherlands Jurn Simmons Pin
France Tom LaRuffa
Semifinals Finals
    
South Africa Angélico Pin
Hungary Icarus
South Africa Angélico Pin
Wales Flash Morgan Webster
India RJ Singh
Wales Flash Morgan Webster Sub

Finals BracketEdit

This bracket features the 16 finalists from the preliminary tournaments who are all competing for the WCPW Pro Wrestling World Cup '17.

First Round Quarterfinals Semifinals Finals
        
Japan Kushida Pin
Scotland Kenny Williams
Japan Kushida Pin
England Zack Sabre, Jr.
United States Jay Lethal
England Zack Sabre, Jr. Sub
Japan Kushida TKO
England Joseph Conners
Japan Hiromu Takahashi Pin
Germany Lucky Kid
Japan Hiromu Takahashi
England Joseph Conners Pin
Scotland Joe Coffey
England Joseph Conners Pin
Japan Kushida Pin
England Will Ospreay
South Africa Angélico
United States Ricochet Sub
United States Ricochet Pin
Mexico Penta El Zero M
Germany Bad Bones
Mexico Penta El Zero M Pin
United States Ricochet
England Will Ospreay Pin
England Will Ospreay Pin
Mexico Rey Mysterio
England Will Ospreay Pin
Canada Mike Bailey
Canada Mike Bailey Pin
New Zealand Travis Banks

Complete BracketEdit

First Round Second Round Third Round Quarterfinals Semifinals Finals
                  
 Japan Kusida Pin
 Japan Sho Tanaka
 Japan Kusida Sub
 Japan Bushi
 Japan Tiger Mask IV  Pin
 Japan Bushi  
 Japan Kusida Pin
 Scotland Kenny Williams*
 Scotland Drew Galloway  Pin
 Scotland Mark Coffey  
 Scotland Drew Galloway  Pin
 Scotland BT Gunn  
 Scotland BT Gunn  Pin
 Scotland Lewis Girvan  
 Japan Kushida Pin
 England Zack Sabre, Jr.
United States Jay Lethal Pin
 United States Moose
 United States Jay Lethal  Sub
 United States David Starr  
 United States Bobby Fish  
 United States David Starr Pin 
 United States Jay Lethal  
 England Zack Sabre, Jr.  
 England Zack Sabre, Jr.  Pin
 England Marty Scurll  
 England Zack Sabre, Jr.  Sub
 England Jimmy Havoc  
 England Jimmy Havoc  Pin
 England Zack Gibson  
 Japan Kushida TKO
 England Joseph Conners
 Japan Yohei Komatsu
 Japan Hiromu Takahashi Pin
 Japan Hiromu Takahashi Pin
 Japan Ryusuke Taguchi
 Japan Ryusuke Taguchi Pin
 Japan Jushin Thunder Liger  
 Japan Hiromu Takahashi  Pin
 Germany Lucky Kid  
 Germany Da Mack  Pin
 Germany Cem Kaplan  
 Germany Da Mack  
 Germany Lucky Kid  Pin
 Germany Lucky Kid  Pin
 Germany Juvenile X  
 Japan Hiromu Takahashi  
 England Joseph Conners  Pin
Scotland Joe Coffey Sub
 Scotland Liam Thomson
 Scotland Joe Coffey  Sub
 Scotland Kenny Williams  
 Scotland Joe Hendry  
 Scotland Kenny Williams  Pin
 Scotland Joe Coffey  
 England Joseph Conners**  Pin
 Canada Michael Elgin DQ
 Canada Rene Dupree  
 Canada Michael Elgin  Pin
 Canada Harry Smith  
 Canada Harry Smith  Pin
 Canada FTM  
 Japan Kushida Pin
 England Will Ospreay
 South Africa Angélico Pin
 Hungary Icarus
 South Africa Angélico Pin
 Wales Flash Morgan Webster
 India RJ Singh  
 Wales Flash Morgan Webster  Sub
 South Africa Angélico
 United States Ricochet Sub
 United States Matt Sydal  
 United States Ricochet Pin 
 United States Ricochet  Pin
 United States Keith Lee  
 United States Keith Lee Pin 
 United States James Storm  
 United States Ricochet  Pin
 Mexico Penta El Zero M  
 Germany Bad Bones Pin
 Germany Pascal Spalter
 Germany Bad Bones  Pin
 Germany Cash Money Erkan  
 Germany Cash Money Erkan  Pin
 Germany Rambo Braun  
 Germany Bad Bones  
 Mexico Penta El Zero M  Pin
 Mexico Penta El Zero M  Pin
 Mexico Fenix  
 Mexico Penta El Zero M  Pin
 Mexico El Ligero  
 Mexico El Ligero  Pin
 Mexico Drago  
 United States Ricochet  
 England Will Ospreay  Pin
 England Will Ospreay Pin
 England Martin Kirby
 England Will Ospreay Pin
 England Rampage
 England Nick Aldis  
 England Rampage  Pin
 England Will Ospreay  
 Mexico Rey Mysterio  
 Mexico Rey Mysterio  Pin
 Mexico Alberto El Patron  
 Mexico Rey Mysterio  Pin
 Mexico Juventud Guerrera  
 Mexico Juventud Guerrera  Pin
 Mexico El Hijo de Dos Caras  
 England Will Ospreay  Pin
 Canada Mike Bailey  
 Canada Tyson Dux
 Canada Kyle O'Reilly Sub
 Canada Kyle O'Reilly  
 Canada Mike Bailey  Pin
 Canada Mike Bailey  Pin
 Canada Brent Banks  
 Canada Mike Bailey  Pin
 New Zealand Travis Banks  
 New Zealand Travis Banks  Sub
 Australia Mark Davis  
 New Zealand Travis Banks  Pin
 Netherlands Jurn Simmons  
 Netherlands Jurn Simmons  Pin
 France Tom LaRuffa  

* - Williams replaced Galloway due to Galloway re-signing with WWE between the Scotland leg and the Finals and Williams defeating Gunn to take his spot in the tournament.
** - Joseph Conners was revealed as the surprise replacement for Michael Elgin, who had to pull out of the tournament.

Non-Tournament ResultsEdit

England Leg Edit

Number Match Stipulation Video
1 Matt Riddle and Liam Slater defeated Prospect (Lucas Archer and Alex Gracie) Tag team match
2 Christopher Daniels (c) defeated El Ligero Singles match for the ROH World Championship
3 Drew Galloway defeated Ricochet Singles match
4 The Prestige (Joe Hendry, BT Gunn, Joe Coffey, and Travis Banks) defeated Bullet Club (Adam Cole and The Young Bucks (Matt Jackson and Nick Jackson)) and Gabriel Kidd Eight-man tag team match

Scotland Leg Edit

Number Match Stipulation Video
1 Grado defeated El Ligero Singles match
2 Martin Kirby defeated Travis Banks Singles match
3 Marty Scurll defeated Will Ospreay (with Bea Priestley) and Matt Riddle by submission Triple Threat match

Mexico Leg Edit

Number Match Stipulation Video
1 Primate defeated Scott Wainwright (with Bea Priestley) Hardcore match
2 Rampage defeated Travis Banks Singles match
3 Cody Rhodes (with Brandi Rhodes) defeated Drew Galloway Singles match
4 Joe Hendry defeated Martin Kirby (c) by referee stoppage Singles match for the WCPW World Championship

Canada Leg Edit

Number Match Stipulation Video
1 Gabriel Kidd (c) defeated Zack Sabre Jr. Singles match for the WCPW Internet Championship
2 Joe Hendry defeated El Ligero by submission Singles match

Germany Leg Edit

Number Match Stipulation Video
1 The Hunter Brothers (Jim Hunter and Lee Hunter) defeated Ronaldo Shaqiri and Toni Harting Tag team match
2 Gabriel Kidd (c) defeated Joe Coffey Singles match for the WCPW Internet Championship
3 Primate defeated Joe Hendry (c) by disqualification Singles match for the WCPW World Championship
4 Alex Gracie defeated Kenny Williams Singles match

Japan Leg Edit

Number

Match

Stipulation

Video

1 Tomohiro Ishii defeated Rampage Singles match

Round of 16 Edit

Number

Match

Stipulation

Video

1 Marty Scurll and War Machine (Hanson and Ray Rowe) defeated The Prestige (Joe Hendry, BT Gunn, and El Ligero) Six-man tag team match

Semi-Finals and Finals Edit

Number

Match

Stipulation

Video

1 Penta El Zero M defeated Mike Bailey Singles match
2 El Ligero defeated Rampage Singles match for Ligero's Magnificent Seven briefcase
3 Zack Sabre Jr. defeated Alex Gracie by submission Singles match to determine the #1 contender for the WCPW Internet Championship
4 Joe Hendry (c) defeated Jack Swagger by submission Singles match for the WCPW World Championship

GalleryEdit